Recommended Guidelines for Return to Activity

AIA's Executive Board has endorsed guidelines for the return to sport and activity for competition.

Return to Activity Guidelines

2022 - 2024 Spiritline Alignments

Division I (50 teams)

Team Changes
Alhambra
Apollo
Basha
Boulder Creek
Camelback
Carl Hayden
Casteel
Cesar Chavez
Chandler
Chaparral
Cibola
Copper Canyon
Corona del Sol
Desert Ridge
Desert Vista
Dobson
Gila Ridge
Gilbert
Hamilton
Highland
Higley
Independence
La Joya Community
Liberty
Marana
Maricopa
Maryvale
Mesa
Mountain Ridge
Mountain View, Mesa
North
Perry
Pinnacle
Queen Creek
Red Mountain
Rincon/University
San Luis
Sandra Day O'Connor
Shadow Ridge
Skyline
South Mountain
Sunnyside
Sunnyslope
Tolleson Union
Trevor G. Browne
Tucson
Valley Vista
West Point
Westwood
Xavier Prep

Division II (56 teams)

Team Changes
Agua Fria
Arcadia
Barry Goldwater
Betty H. Fairfax
Bradshaw Mountain
Buckeye Union
Buena
Cactus Shadows
Campo Verde
Canyon Del Oro
Canyon View
Casa Grande
Catalina Foothills
Centennial
Central
Cholla
Cienega
Coconino
Combs
Deer Valley
Desert Edge
Desert Mountain
Desert View
Dysart
Flagstaff
Flowing Wells
Glendale
Horizon
Ironwood
Ironwood Ridge
Kofa
Lake Havasu
Marcos de Niza
McClintock
Metro Tech
Millennium
Mountain Pointe Was Division I .
Mountain View Marana
Nogales
North Canyon
Paradise Valley
Peoria
Pueblo
Raymond S. Kellis
Sahuaro
Sierra Linda
Sunrise Mountain
Tempe
Thunderbird
Verrado
Vista Grande
Washington
Westview
Williams Field
Willow Canyon
Youngker

Division III (55 teams)

Team Changes
ALA - Gilbert North
ALA - Ironwood
ALA - QC
ALA - West Foothills
AZ College Prep
Alchesay
Amphitheater
Apache Junction
Benjamin Franklin
Blue Ridge
Cactus
Chinle
Chino Valley
Coolidge
Coronado
Cortez
Douglas
Eastmark
Empire
Estrella Foothills
Florence
Greenway
Holbrook
Kingman
Lee Williams
Mesquite
Mica Mountain
Mingus Union
Mohave
Moon Valley
Notre Dame Prep
Odyssey Institute
Page
Palo Verde Magnet
Paradise Honors
Payson
Poston Butte
Prescott
Rio Rico
Sabino
Safford
Saguaro
Sahuarita
Salpointe Catholic
San Tan Foothills
Shadow Mountain
Show Low
Snowflake
Tanque Verde
Tonopah Valley
Tuba City
Walden Grove
Window Rock
Winslow
Yuma

Division IV (61 teams)

Team Changes
Antelope Union
Arizona Lutheran
Baboquivari
Bagdad
Benson
Bisbee
Bourgade Catholic
Camp Verde
Catalina
Desert Heights Prep Academy
Duncan
Fort Thomas
Fountain Hills
Gilbert Christian
Globe
Hayden
Highland Prep
Hopi
Horizon Honors
Kingman Academy
Madison Highland
Miami
Mogollon
Morenci
Mountainside
NFL Yet HS and JH
North Pointe Prep
North Valley Christian
Northwest Christian
Parker
Pima
Pinon
Pusch Ridge
Rancho Solano Prep
Ray
Red Mesa
River Valley
Round Valley
San Manuel Jr./Sr.
San Miguel
San Pasqual
San Tan Charter
Santa Rita
Scottsdale Christian
Sequoia Charter
Sequoia Pathway
Seton Catholic Prep
St. John Paul II
St. Johns
St. Mary's
St. Michael
Superior Jr./Sr.
Thatcher
Tombstone
Valley Christian
Valley Lutheran
Valley Union
Wickenburg
Willcox
Williams
Yuma Catholic